Můj dekor
Nacházíte se:

Napsali o nás

Foto: David Faic Photography

Rozhovor pro In Your Style

Trendy svatební kytice a květinové dekorace očima profíků


Bez květin a květinových dekorací se neobejde žádná svatba. Ačkoliv se jedná o poměrně výraznou položku ve svatebním rozpočtu, není radno květinovou výzdobu podcenit. Vždyť kdy jindy mít nádherně nazdobenou tabuli a v ruce úchvatnou kytici, než právě v den své svatby.
Současné trendy nabízí nepřeberné možnosti. Kromě tradičních kytic a aranžmá na stůl nevěsty a ženicha je třeba myslet také na výzdobu ostatních stolů, ať už ve formě girland nebo květin do vázy, ozdobit můžete uvítací tabuli, vstup na hostinu, slavobránu a celou uličku. Živé květiny se dávají na dort, zdobí sweetbary. Nádherné a dechberoucí jsou rovněž závěsné dekorace. A teď, co si vybrat? Jakou výzdobu zvolit právě na svou svatbu? Je třeba se omezit pouze na sezónní květy? Jaké kytice jsou moderní a trendy?

To jsou otázky, které si před svatbou pokládá nejedna nevěsta. Abych vám rozhodování trošku usnadnila, obrátila jsem se na profesionálky z rodinného Květinového a dekoračního ateliéru Můj Dekor. Sestry Lucka a Eva se floristice věnují již od roku 2013. A že svou práci dělají s radostí a láskou, je evidentní z každé jejich tvorby.

Rozhovor

Velmi mě zaujala vaše práce. Líbí se mi, že sledujete nové trendy. Kde sbíráte inspiraci?
Moc děkujeme. Zdroje inspirace jsou různé. Sledujeme tuzemské i zahraniční trendy na seminářích, v katalozích i na internetu. Vzděláváme se u nejúspěšnějších floristů. Největší inspirací je nám vždy příběh samotných snoubenců. Zajímá nás, co se jim líbí, co mají společného, roční období, ve kterém se bude svatba konat a mnoho dalších detailů, nad kterými se pak zamyslíme a vytvoříme z nich originální výzdobu.

Jak dlouho se již věnujete floristice a jaké byly vaše začátky?
S květinami pracujeme vlastně už od úplného začátku. Nejprve jsme se učily pracovat s umělými květinami, ale od těch jsme časem upustily. Květinovou vazbou z živých květin se zabýváme od roku 2015. Ze začátku nám s květinami pomáhala naše kamarádka, od které jsme se naučily veškeré základy. Později jsme následovaly profesionální floristy a od nich jsme se naučily vše další, co je nutné k práci floristy znát. Abychom v naší praxi dosáhly větší tvůrčí svobody, soustředíme se také na pěstování vlastních květin. Každým rokem rozšiřujeme nabídku květů k řezu. V současné době jsme již schopné zajistit kompletní svatební květinovou výzdobu z našich záhonů.

Soustředíte se především na svatby a svatební dekorace?
Již od začátku se věnujeme především svatebním výzdobám. Souvisí to hlavně s tím, že výzdoba našich vlastních svateb nás přivedla na tuto cestu. Realizujeme ale také zakázky jako jsou plesy, oslavy narozenin, nebo výzdoby interiérů. Takovou významnou zakázkou pro nás byla například vánoční výzdoba Premonstrátského kláštera v Želivě nebo spoluúčast na přípravách plesu VUT v Brně.

Jak se změnil styl svatební výzdoby a kytice za dobu, co se tomu věnujete? Jaká svatební kytice dnes frčí?
Řekly bychom, že úplně kompletně a pomalu se zase vrací zpátky. Když jsme v roce 2013 začínaly s výzdobami, byla oblíbená barva svatby fialová. Používaly se tenkrát takové ty materiály jako je satén, organza, vše bílé, uhlazené a elegantní. Pak nastala vlna rustikálních a boho svateb, luční styl, louky, stodoly, hodně dřevěných prvků. V současné době vnímáme, že svatby začínají být zase více elegantní. Častým požadavkem našich zákazníků jsou skleněné a zlaté doplňky. Co se týče květinových vazeb, jsou spíše umírněnější a to jak v barevných kombinacích, tak v počtu druhů květů.

Velmi mě zaujaly závěsné květinové dekorace a věnce. Jak je to náročné? Myslím i finančně.
Závěsné květinové dekorace jsou stále oblíbenějším doplňkem květinové výzdoby. Úžasně zkrášlí prostor svatebního místa a vždycky vytvoří obrovský wow efekt. Pokud bychom měly zhodnotit finanční náročnost těchto dekorací, bude záležet vždy na finální představě zákazníka. Zdobení stropů lze řešit dostupnou cestou například za pomocí závěsných baněk, do kterých vložíme drobné květy. Finančně náročnější jsou pak tzv. květinové mraky nebo závěsné věnce. Je to hlavně z toho důvodu, že tyto aranže jsou velmi náročné na materiál a také na instalaci. Z našich zkušeností můžeme říci, že taková honosnější výzdoba stropu zabere na realizaci i několik dní a to se samozřejmě na finální ceně podepíše.

Jak lze vhodně doplnit závěsnou dekoraci s výzdobou na stole tak, aby to působilo harmonicky?
Tady vždy záleží na více okolnostech. Je rozdíl když připravujeme svatební místo s nízkými stropy či vysokými a na celkovém efektu, kterého chceme dosáhnout.

Jak dlouho dopředu by vás měla nevěsta kontaktovat a zamluvit na svou svatbu?
V současné době poptávka po svatebních dodavatelích stále stoupá. Takovým nepsaným pravidlem je mít rezervované všechny dodavatele nejpozději rok před svatbou. Není důležité mít s dodavateli dohodnuté všechny detaily, ale rezervovaný termín svatby a případně schůzky od kdy začneme svatbu plánovat. Pravdou je, že pokud máme volný termín, lze plnohodnotně naplánovat svatební výzdobu i měsíc před jejím konáním.

Je nutné se řídit aktuální sezónní květinovou nabídkou? Je možné mít ve svatební kytici vysněné květiny i celoročně?
V naší tvorbě rády respektujeme sezónnost květin. Je to hlavně z toho důvodu, že sezónní zboží je snadno dostupné, cenově přívětivější a hlavně kvalitnější. Pokud není možné vytoužené květy do kytice dosadit, je dobré najít vhodnou alternativu. Škála květin je opravdu široká a téměř vždy lze najít variantu, kterou můžeme květinu zastoupit. Jako v každém odvětví i tady platí, že poptávka určuje nabídku a proto se sezónnost některých květů více a více prodlužuje. Existují i další možnosti jak mít nesezónní květy v kytici. Současným trendem jsou mrazem stabilizované květiny.

A na závěr. Co vás na vaší práci nejvíce baví a naplňuje?
Je to právě ta cesta, kterou ujdeme s každým naším zákazníkem. Od prvního telefonátu, kdy domlouváme schůzku a představa je ještě v mlze. Sejdeme se, povídáme si a už se to začíná tvořit. Je to proces, který nelze přeskočit ani ošidit. Největší radostí a odměnou je nám zpětná vazba, že se to všechno povedlo a my můžeme jít v klidu spát s vědomím, že jsme splnily něčí vysněné přání.
Velice si také vážíme toho, že jsme rodinná firma. Již dávno před tím, než to celé vzniklo, jsme si přály mít svou vlastní rodinnou firmu. A to se nám splnilo.

Foto: Veronika Picková
Foto: Veronika Picková
Foto: Veronika Picková
Foto: non FO.PA
Foto: Veronika Picková
Foto: Veronika Picková
 
Kontakty

+420 728 916 097

Úplné kontaktyfacebook můj dekorfacebookinstagram můj dekorinstagram
Ptejte se / pište nám